صفحه اصلی > یادداشت 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  تامین گندم دوروم، دغدغه صنف ماکارونی/ یک ‌مسئول دولتی: آمادگی عرضه گندم دوروم را داریم

  اختصاصی/اولین کارگاه ابتدایی و ساده تولید ماکارونی، دهه ۳۰ در ایران آغاز به فعالیت نمود، به مرور کارگاه‌های تولید ماکارونی در کشور افزایش یافت و به بیش از ۳۰۰ واحد رسید اما از سال ۷۴، کارخانه‌های تولید ماکارونی صنعتی در کشور روی کار آمدند و امروز صنعت ماکارونی ایران سهم عمده‌ای در بازار مصرف جهان دارد.

            

ماده اولیه و اصلی تولید ماکارونی، گندم دوروم است که خوشبختانه ایران کیفی‌ترین گندم دوروم را تولید می‌کند به طوری که کشورهای توسعه یافته و تولیدکنندگان بزرگ ماکارونی در جهان، مشتریان پر و پا قرص گندم دوروم ایران هستند اما باتوجه به توسعه کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید ماکارونی در کشور، به جز چند شرکت بزرگ و معتبر، مابقی ماکارونی را با آرد نول تولید می‌کنند. در این گزارش به این پرسش پاسخ داده خواهد شد که دلیل استقبال کمرنگ فعالان صنعت ماکارونی کشور از گندم دوروم چیست؟
حسن عباسی معروفان، عضو هیات مدیره و معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفت‌وگو با غلات نیوز اظهار کرد: سال گذشته بالغ بر ۶۰۰ هزار تن گندم دوروم در کشور تولید گردید که البته میزان خرید کارخانه‌های ماکارونی صرفا به ۲۰۰ هزار تن می‌رسید و بخش مازاد گندم دوروم صادر شد. امسال باتوجه به عدم تمایل بازار به گندم دوروم، کشاورزان میزان سهم هکتار زیر کشت رفته گندم دوروم را کاهش دادند.
از میان کارخانه‌های ماکارونی کشور، آن‌هایی که به دنبال کیفیت هستند و در بازار صادرات حضور دارند، از گندم دوروم استفاده می‌کنند. گندم دوروم (گندم سخت) یکی از بهترین گندم‌هایی است که می‌تواند سمولینای لازم را برای محصول ماکارونی داشته باشد و ترد بودن ماکارونی را تضمین کند.
عباسی معروفان با بیان این مطلب افزود: به اندازه نیاز کشور، گندم دوروم باکیفیت در داخل تولید می‌شود و نیازی به تامین دوروم از محل واردات خارجی نیست چنانکه امسال هم باتوجه به کاهش تولید در کشور، کمبودی احساس نشد و نیاز کشور کاملا تامین گردید.
وی ادامه داد: در دو سال گذشته به دلیل تولید مازاد، بخشی از گندم دوروم ایران به کشور ایتالیا صادر شد. به طور کلی در طول یک سال در دنیا ۷۴۰ الی ۷۵۰ میلیون تن گندم تولید می‌شود که از این میزان شاید تولید گندم دوروم به زیر یک درصد برسد.
گندم دوروم ایران یکی از کیفی‌ترین گندم‌های جهان است و با گندم‌های کانادا، فرانسه، آمریکا و آلمان در سطح بین‌المللی به لحاظ کیفی برابری می‌کند و متقاضیان بسیاری از سایر نقاط دنیا دارد.
معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص مصرف آرد نول در صنعت ماکارونی کشور گفت: گندم دوروم همیشه قابل تامین است و تولیدکنندکان ماکارونی هر زمان تقاضا داشته باشند ما در اختیارشان خواهیم گذاشت.
تاکنون پیش نیامده که این صنف از ما تقاضای گندم دوروم کنند و شرکت بازرگانی دولتی نداشته باشد که در اختیارشان بگذارد و آن‌ها مجبور به استفاده از آرد نول شوند لذا شرکت بازرگانی دولتی ایران به اندازه‌ای که کارخانه‌های کشور سفارش گندم دوروم دهند، آمادگی تولید و توزیع دارد اما باید گفت در حال حاضر نیز به غیر از چند کارخانه بزرگ کشور که مطمئناً ماکارونی را با گندم دوروم تولید می‌نمایند، مابقی چندان از این امر استقبال نمی‌کنند.
ضمن اینکه میان گندم دوروم و گندم معمولی تفاوت قیمت چندانی وجود نداشته و قیمت نمی‌تواند از دلایل گرایش برخی تولیدکنندگان ماکارونی به آرد نول باشد.
عباسی معروفان خاطرنشان کرد: آمارهای متفاوتی از سوی انجمن کارخانه‌های ماکارونی کشور ارائه می‌گردد مبنی بر این که به طور سالیانه بیش از ۷۰۰ هزار تن ماکارونی در کشور تولید می‌شود این در حالی است که مستندات، تولید بیش از ۴۰۰ هزار تن ماکارونی را نشان نمی‌دهد ضمن اینکه میزان صادرات هم به کمتر از صد هزار تن می‌رسد.
خط تولید ماکارونی با سمولینا (آرد حاصل از گندم دوروم) متفاوت است و هنوز بسیاری از کارخانه‌های ماکارونی کشور از این تکنولوژی برخوردار نیستند که شاید یکی از دلایل عدم استقبال آن‌ها از گندم دوروم همین امر باشد.
گفته می‌شود برخی از کارخانه‌های ماکارونی کشور با اضافه نمودن بهبوددهنده گلوتن خشک به آرد نول، بار پروتئینی آن را جبران می‌کنند. این افزودنی ضررهای بسیاری را به همراه دارد به‌خصوص اینکه دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. معروفان در این باره گفت: انجمن صنفی تولیدکنندگان ماکارونی باید به کارخانه‌های کشور توصیه کند که الزاما از گندم دوروم استفاده نمایند. همان‌گونه که گفته شد بازرگانی دولتی ایران محدودیتی در عرضه این نوع گندم ندارد.
اما سیدمهدی آثاریان، رئیس انجمن تولیدکنندگان ماکارونی کشور می‌گوید: کارخانه‌های ماکارونی کشور بسیار از گندم دوروم استقبال می‌کنند و خواستار دریافت این نوع گندم هستند اما دولت در اختیار صنف نمی‌گذارد و اظهار می‌کند که گندم دوروم ندارد.
آثاریان بیان کرد: واردات گندم دوروم هم در اختیار دولت است که البته به شرط عبور موقت و صادرات اجازه واردات داریم. این در حالی است که کارخانه‌های ماکارونی خواستار تامین گندم دوروم برای رفع نیاز داخل هستند.
رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان ماکارونی در کشور خواستار اجرای قانون آزادسازی و واگذاری خرید به بخش خصوصی شد و گفت:  اینکه خرید گندم دوروم را بر عهده خودمان بگذارند، بهتر از این است که برای تامین گندم، منت دولت را بکشیم و در نهایت گندمی بی‌کیفیت تحویلمان بدهند.
به گفته آثاریان، حدودا ۳۰ درصد کل تولید و مصرف ماکارونی در کشور، به کارگاه‌های کوچک اختصاص دارد و تعداد بسیار محدودی از کارخانه‌های بزرگ کشور به تکنولوژی خط تولید سمولینا مجهز هستند.

 

                                     تاریخ:      دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧        ساعت:     ١١:٢٩

 


خروج
احداث 4/6میلیون تن سیلو در دولت تدبیر و امید

اختصاصی/ حسین مدرس خیابانی اظهار کرد: 4/6 میلیون تن سیلو ( 153 واحد) در دوره دولت یازدهم و دوازدهم، دولت تدبیر و امید ساخته شده است.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۴,۹۷۷ up
chf فرانک سويس ۴۶,۰۲۹ up
sek کرون سوئد ۴,۸۲۴ up
nok کرون نروژ ۴,۶۲۸ up
dkk کرون دانمارک ۶,۶۶۴ up
inr روپيه هند ۵۶۱ up
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۷,۲۵۴ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۵,۰۰۸ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۹,۷۸۲ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۲۰ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۲ down
cad دلار کانادا ۳۱,۶۰۵ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۷,۹۲۱ up
zar راند ۲,۴۲۴ down
try لير ترکيه ۶,۰۸۲ up
rub روبل روسيه ۵۷۳ down
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۸ up
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۰,۱۹۱ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ down
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۳ up
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۶۳۲ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۷۶ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۲۷۲ up
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۱ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۴,۸۴۱ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۲۱ eq
lyd دينار ليبی ۳۰,۶۳۹ up
cny یوان چين ۶,۰۳۸ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۵,۴۷۶ up
myr رينگيت مالزی ۹,۹۸۵ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۵,۳۲۶ up
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ eq
eur یورو ۴۹,۶۳۵ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۹,۹۶۰ down
gel لاری گرجستان ۱۳,۶۸۶ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۸۸۴ up
afn افغانی افغانستان ۵۴۷ up
byn روبل جديد بلاروس ۱۷,۱۹۷ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۲۱ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۵,۶۲۳ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۰۸۳ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۶ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

حمل آرد بزرگترین چالش ما مدیرعامل کارخانه آرد اتحاد مطرح کرد:
وقتی کاهش نمک هم مشکل نانوایان را حل نمی‌کند! در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:
تلاش برای حفظ کیفیت در زنجیره گندم، آرد و نان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان مطرح کرد؛
اشاعه فرهنگ نان کامل تنها به حرف نیست، باید عملیاتی شود نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان:
واسطه‌ها، دردسرساز تولید در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

شمس آذر
کنگان
سراوان
کوثر
پارس یزد
جوانه شوشتر
زرین خوشه
آذرغله
نارد
مرشدی
سنبل
فخر زنجان
گل ارد
اتحادیه
فجر سنندج
فدک رودان
مراوه
طراوت
ستاک
روشن نصر
ذهاب
آردیا
شریعت