صفحه اصلی > گندم  


نسخه چاپي      ارسال به دوست مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در جشنواره نان طیب:

  حفظ امنیت غذایی کشور در صدر نگاه مسئولین است

  اختصاصی/ یزدان سیف گفت: ما برای تامین غذای جامعه با هیچ کس شوخی نداریم و حتما ضرایب امنیتی لازم برای حفظ امنیت غذایی کشور در منظر مسئولین کشور است. امروز کشور در شرایط خطیری قرار دارد اما همواره حفظ امنیت غذایی کشور در صدر نگاه مسئولین است.

            

به گزارش غلات نیوز به نقل از ستاد خبری جشنواره نان طیب در ادامه مراسم مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت:  غذای طیب یک موضوع مهم و حیاتی در زندگی بشر است و باید از موسسه کیفیت رضوی به واسطه ترویج یک معروف در جامعه و تلاش برای تعریف یک برند در حوزه غذا تشکر کنم.
 وی با بیان اینکه امروزه در حوزه مواد غذایی و کالاهای دیگر چیزی به نام کمبود در کشور نداریم، افزود: کل ارزش زنجیره گندم و آرد و نان تولیدی در کشور غریب به 44 هزار میلیاردتومان است ( پولی که مردم می پردازند)
وی با اظهار این مطلب که در کشور حجم تولید نان و غذایی که مردم مصرف می کنند60 هزار میلیارد تومان است. افزود از این میزان ، غریب به 16 هزار میلیاردتومان هم به عنوان یارانه نقدی از سوی دولت پرداخت می شود و از سال آینده  نیز، به واسطه افزایش قیمت خرید تضمینی گندم،  این هزینه نزدیک به 30 هزار میلیارد تومان خواهد شد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: ما غریب به 5 و نیم میلیون هکتار از زمین های زیر کشت مان در کشور مختص به گندم است که از این میزان 8/3میلیون هکتار آن دیم و مابقی کشت آبی است و 600 هزار کشاورز در سطح کشور مشغول به کشت گندم هستند.
وی افزود: در فواصل خرید غریب به هزار و 200 مرکز خرید در کشور فعال
 می شود که در هر مرکز خرید بین 5 تا 10 نفر نیرو شاغل مشغول به فعالیت هستند.
 مجموعا کشور از 800 کارخانه آردسازی و سیلوی ذخیره سازی گندم برخوردار است. همچنین  مجموع صنعت گندم، آرد ونان در طول سال برای غریب به یک میلیون و 300 هزار نفر در کشور شغل ایجاد نموده است.
سیف در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد: خوشبختانه در ظرف چهارسال گذشته از گندم داخلی در صنعت آرد ونان استفاده شده و واردات نداشته ایم، البته امسال چند اتفاق در حوزه کشاورزی رخ داد، نخست اینکه در بازه زمانی آبان  تا فروردین ماه سال آبی خوبی را پشت سر گذاشتیم و منابع آبی کشور فراهم شد و مناطق گرمسیر کشور با کشت بسیار خوبی در حوزه تولید مواجه شدند اما در کنار این مساله متاسفانه غریب به یک میلیون تن گندم مناطق گرمسیر کشور به دلیل سیل از بین رفت، از سوی دیگر تنش دمایی و کاهش بارندگی ها در فواصل زمانی اردیبهشت تا تیرماه موجب کاهش تولید در مناطق سردسیر شد. از طرف دیگر قیمت گذاری صنف و صنعت به گونه ای بود که بسیاری از کارخانجات راغب بودند خودشان گندم ها را از کشاورزان خریداری کنند و در این بخش استقبال زیادی صورت گرفت.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در ادامه بیان کرد: ما برای اینکه آرد کیفی به دست نانوایان برسد اول باید زنجیره گندم مان را تقویت می کردیم که در این راستا از سال 95 به بعد سامانه خرید گندم از کشاورزان را به گونه ای قرار دادیم که بدانیم چه کشاورزی در چه روستایی گندم خود را با چه کیفیتی به ما تحویل داده است.
 در اولین سالی که من به شرکت بازرگانی دولتی ایران ورود کردم اطلاعات کشاورزانی را که به دولت گندم فروخته بودند در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دادیم  و غریب به 8 هزار نفر برای  فقط مروجین آموزش در حوزه سن زدگی برگزار کردیم و همچنین در حوزه کشاورزان غریب به بالای  50 هزار نفر نیز آموزش ها ارائه شد و توانستیم 300 هزار تن سن زدگی را در کشور به 56 هزار تن برسانیم.
 وی افزود: دومین اقدام ما نگهداری گندم های سن زده به صورت جداگانه بود و سومین کار ما در حوزه کیفیت این بود که تلاش کردیم تا واریته هایی از گندم که مناسب آرد خبازی است شناسایی و  توسط مرکز تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی معرفی شوند.
سیف با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه کارخانجات آرد و لجستیک عنوان کرد: در زنجیره مزرعه کشاورز تا کارخانه آرد هرچقدر حلقه های واسط میان آن ها زیادتر باشد کیفیت گندم پایین تر خواهد آمد لذا ما تلاش کردیم اولویت خرید گندم را به مراکز خرید دائم تخصیص دهیم از این جهت کرایه حمل بابت تحویل گندم به این مراکز به کشاورزان تخصیص دادیم.
ما در سال جاری 65 میلیاردتومان کرایه حمل به کشاورزان تخصیص دادیم تا گندم هایشان را به جای تحویل به مراکز حمل به سیلوها و کارخانجات آرد تحویل دهند.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در ادامه، با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای استانداردسازی مراکز خرید،آموزش متصدیان آزمایشگاه مراکز خرید و تلاش برای کنترل کیفیت گندم در غالب سیستم، بیان کرد: کیفیت گلوتن و پروتئین گندم های خریداری شده امسال بین 10 و نیم تا 8/13 درصد و هکتولیتر گندم ها 72 تا 85 بوده است و همچنین سن زدگی گندم ها به یک صدم درصد رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه آسیابانی تلاش کردیم کارخانجات آرد در تولید آرد با مشکل مواجه نباشند و طلبکار دولت نباشند. ( در حال حاضر مطالبات کارخانجات به صورت اقساط پرداخت می گردد). همچنین زمینه رقابت را میان کارخانجات ایجاد کردیم به این صورت که امروز نانوایان حق انتخاب خرید آرد را از کارخانجات استان دارند.  
سیف خطاب به نانوایان خاطرنشان کرد: امروز سامانه خرید گندم به شما این اجازه را می دهد که در سطح استان از هر کارخانه ای که کیفیت بهتری دارد خرید آرد خود را انجام دهید.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ابراز کرد: تیم های بازرسی ما از هفته آینده با همکاری وزارت بهداشت و سازمان صنعت و  معدن از واحدهای نانوایی بازدید و از  آردهای توزیع شده  نمونه گیری و با استاندارد تطبیق خواهند داد و در صورتی که آرد کارخانه ای از کیفیت لازم برخوردار نبود کد مربوطه کارخانه در سامانه خرید آرد بسته خواهد شد. این اقدام هم اکنون در تهران آغاز شده و از هفته آینده در کل کشور اجرایی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در خاتمه به سوالات و انتقادات نانوایان در خصوص استانی شدن سامانه فروش آرد سایر مصارف پاسخ داد.
گفتنی است همایش تخصصی پرسش و پاسخ چالش های فنی و کیفی حوزه نان نیز با حضور دست اندرکاران صنعت آرد ونان در مشهد برگزار گردید.
 


 

                                     تاریخ:      يکشنبه ١٩ آبان ١٣٩٨        ساعت:     ١٦:١٨

 


خروج
پربازدیدترین

ایران می‌تواند شریک تجاری خوبی در زنجیره غلات منطقه باشد

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در کنفرانس بین‌المللی غلات و دانه‌های روغنی با اشاره به پتانسیل بالای منطقه‌ی بین‌النهرین در تولید غلات، گفت: ما ظرفیت‌های خوبی برای تأمین و تجارت آرد در منطقه خاورمیانه داریم و می‌توانیم شریک تجاری در تأمین سبد آرد، ماکارونی و شیرینی و شکلات کشورهای منطقه باشیم.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۵,۰۸۱ up
chf فرانک سويس ۴۲,۵۰۸ down
sek کرون سوئد ۴,۴۲۱ up
nok کرون نروژ ۴,۵۸۴ up
dkk کرون دانمارک ۶,۲۳۱ up
inr روپيه هند ۵۸۸ up
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۲۹۲ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۷,۰۷۵ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۵۸۶ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۶۶ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ down
cad دلار کانادا ۳۱,۸۵۷ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۷,۴۵۴ up
zar راند ۲,۸۷۹ up
try لير ترکيه ۷,۲۹۸ down
rub روبل روسيه ۶۵۸ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۴ eq
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۸,۷۲۴ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۴ eq
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۸۳۰ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۲۸ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۱۷ up
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۹ up
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۵۳۹ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۸۰۳ up
lyd دينار ليبی ۲۹,۹۳۹ up
cny یوان چين ۵,۹۵۴ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۸,۳۹۷ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۰۶۶ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۵,۲۷۹ up
jod دينار اردن ۵۹,۲۴۰ eq
eur یورو ۴۶,۵۴۹ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۸۷۲ up
gel لاری گرجستان ۱۴,۲۱۹ eq
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۸۵ up
afn افغانی افغانستان ۵۳۵ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۹,۸۴۷ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۸ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۲,۵۶۴ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۳۳۳ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۶ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

سنگ‌اندازی‌های اداره دارایی شهرستان، دغدغه‌ای بزرگ برای ما مدیرعامل کارخانه آرد وحدت سراوان مطرح کرد:
ترکیب کامل پرمیکس احتمال هرگونه حساسیتی را منتفی می‌کند رئیس کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران:
ضرورت تشکیل اتحادیه کشوری نانوایان در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد؛
95 درصد از نان تولیدی کشور سفید است/ سیاست انستیتو، حرکت به سوی اصلاح وضعیت نان کشور رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور در گفت‌وگو با غلات نیوز:
صنعت ماکارونی کشور نیاز به گندم دوروم دارد در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
افزایش قیمت نان در زنجان در دست بررسی است مدیرکل شرکت غله استان زنجان:
دولت هزینه تولید آسیابانی را مدیریت کند مدیرعامل کارخانه آرد بارانا:
شرکت برای حمل آرد ضررهای میلیاردی می دهد مدیرعامل شرکت حمل و نقل خلیج فارس در گفت وگو با غلات نیوز:
اصلاح الگوی تولید و مصرف نان کامل با حضور باشگاه هواداران نان کامل در نمایشگاه ایبکس محقق شد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

تابان
فخر زنجان
آردیا
مرشدی
پویان
 نان سحر
صنایع پخت مشهد
مریانج کار
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.