صفحه اصلی > گندم  


نسخه چاپي      ارسال به دوست مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در جشنواره نان طیب:

  حفظ امنیت غذایی کشور در صدر نگاه مسئولین است

  اختصاصی/ یزدان سیف گفت: ما برای تامین غذای جامعه با هیچ کس شوخی نداریم و حتما ضرایب امنیتی لازم برای حفظ امنیت غذایی کشور در منظر مسئولین کشور است. امروز کشور در شرایط خطیری قرار دارد اما همواره حفظ امنیت غذایی کشور در صدر نگاه مسئولین است.

            

به گزارش غلات نیوز به نقل از ستاد خبری جشنواره نان طیب در ادامه مراسم مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت:  غذای طیب یک موضوع مهم و حیاتی در زندگی بشر است و باید از موسسه کیفیت رضوی به واسطه ترویج یک معروف در جامعه و تلاش برای تعریف یک برند در حوزه غذا تشکر کنم.
 وی با بیان اینکه امروزه در حوزه مواد غذایی و کالاهای دیگر چیزی به نام کمبود در کشور نداریم، افزود: کل ارزش زنجیره گندم و آرد و نان تولیدی در کشور غریب به 44 هزار میلیاردتومان است ( پولی که مردم می پردازند)
وی با اظهار این مطلب که در کشور حجم تولید نان و غذایی که مردم مصرف می کنند60 هزار میلیارد تومان است. افزود از این میزان ، غریب به 16 هزار میلیاردتومان هم به عنوان یارانه نقدی از سوی دولت پرداخت می شود و از سال آینده  نیز، به واسطه افزایش قیمت خرید تضمینی گندم،  این هزینه نزدیک به 30 هزار میلیارد تومان خواهد شد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: ما غریب به 5 و نیم میلیون هکتار از زمین های زیر کشت مان در کشور مختص به گندم است که از این میزان 8/3میلیون هکتار آن دیم و مابقی کشت آبی است و 600 هزار کشاورز در سطح کشور مشغول به کشت گندم هستند.
وی افزود: در فواصل خرید غریب به هزار و 200 مرکز خرید در کشور فعال
 می شود که در هر مرکز خرید بین 5 تا 10 نفر نیرو شاغل مشغول به فعالیت هستند.
 مجموعا کشور از 800 کارخانه آردسازی و سیلوی ذخیره سازی گندم برخوردار است. همچنین  مجموع صنعت گندم، آرد ونان در طول سال برای غریب به یک میلیون و 300 هزار نفر در کشور شغل ایجاد نموده است.
سیف در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد: خوشبختانه در ظرف چهارسال گذشته از گندم داخلی در صنعت آرد ونان استفاده شده و واردات نداشته ایم، البته امسال چند اتفاق در حوزه کشاورزی رخ داد، نخست اینکه در بازه زمانی آبان  تا فروردین ماه سال آبی خوبی را پشت سر گذاشتیم و منابع آبی کشور فراهم شد و مناطق گرمسیر کشور با کشت بسیار خوبی در حوزه تولید مواجه شدند اما در کنار این مساله متاسفانه غریب به یک میلیون تن گندم مناطق گرمسیر کشور به دلیل سیل از بین رفت، از سوی دیگر تنش دمایی و کاهش بارندگی ها در فواصل زمانی اردیبهشت تا تیرماه موجب کاهش تولید در مناطق سردسیر شد. از طرف دیگر قیمت گذاری صنف و صنعت به گونه ای بود که بسیاری از کارخانجات راغب بودند خودشان گندم ها را از کشاورزان خریداری کنند و در این بخش استقبال زیادی صورت گرفت.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در ادامه بیان کرد: ما برای اینکه آرد کیفی به دست نانوایان برسد اول باید زنجیره گندم مان را تقویت می کردیم که در این راستا از سال 95 به بعد سامانه خرید گندم از کشاورزان را به گونه ای قرار دادیم که بدانیم چه کشاورزی در چه روستایی گندم خود را با چه کیفیتی به ما تحویل داده است.
 در اولین سالی که من به شرکت بازرگانی دولتی ایران ورود کردم اطلاعات کشاورزانی را که به دولت گندم فروخته بودند در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دادیم  و غریب به 8 هزار نفر برای  فقط مروجین آموزش در حوزه سن زدگی برگزار کردیم و همچنین در حوزه کشاورزان غریب به بالای  50 هزار نفر نیز آموزش ها ارائه شد و توانستیم 300 هزار تن سن زدگی را در کشور به 56 هزار تن برسانیم.
 وی افزود: دومین اقدام ما نگهداری گندم های سن زده به صورت جداگانه بود و سومین کار ما در حوزه کیفیت این بود که تلاش کردیم تا واریته هایی از گندم که مناسب آرد خبازی است شناسایی و  توسط مرکز تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی معرفی شوند.
سیف با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه کارخانجات آرد و لجستیک عنوان کرد: در زنجیره مزرعه کشاورز تا کارخانه آرد هرچقدر حلقه های واسط میان آن ها زیادتر باشد کیفیت گندم پایین تر خواهد آمد لذا ما تلاش کردیم اولویت خرید گندم را به مراکز خرید دائم تخصیص دهیم از این جهت کرایه حمل بابت تحویل گندم به این مراکز به کشاورزان تخصیص دادیم.
ما در سال جاری 65 میلیاردتومان کرایه حمل به کشاورزان تخصیص دادیم تا گندم هایشان را به جای تحویل به مراکز حمل به سیلوها و کارخانجات آرد تحویل دهند.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در ادامه، با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای استانداردسازی مراکز خرید،آموزش متصدیان آزمایشگاه مراکز خرید و تلاش برای کنترل کیفیت گندم در غالب سیستم، بیان کرد: کیفیت گلوتن و پروتئین گندم های خریداری شده امسال بین 10 و نیم تا 8/13 درصد و هکتولیتر گندم ها 72 تا 85 بوده است و همچنین سن زدگی گندم ها به یک صدم درصد رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه آسیابانی تلاش کردیم کارخانجات آرد در تولید آرد با مشکل مواجه نباشند و طلبکار دولت نباشند. ( در حال حاضر مطالبات کارخانجات به صورت اقساط پرداخت می گردد). همچنین زمینه رقابت را میان کارخانجات ایجاد کردیم به این صورت که امروز نانوایان حق انتخاب خرید آرد را از کارخانجات استان دارند.  
سیف خطاب به نانوایان خاطرنشان کرد: امروز سامانه خرید گندم به شما این اجازه را می دهد که در سطح استان از هر کارخانه ای که کیفیت بهتری دارد خرید آرد خود را انجام دهید.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ابراز کرد: تیم های بازرسی ما از هفته آینده با همکاری وزارت بهداشت و سازمان صنعت و  معدن از واحدهای نانوایی بازدید و از  آردهای توزیع شده  نمونه گیری و با استاندارد تطبیق خواهند داد و در صورتی که آرد کارخانه ای از کیفیت لازم برخوردار نبود کد مربوطه کارخانه در سامانه خرید آرد بسته خواهد شد. این اقدام هم اکنون در تهران آغاز شده و از هفته آینده در کل کشور اجرایی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در خاتمه به سوالات و انتقادات نانوایان در خصوص استانی شدن سامانه فروش آرد سایر مصارف پاسخ داد.
گفتنی است همایش تخصصی پرسش و پاسخ چالش های فنی و کیفی حوزه نان نیز با حضور دست اندرکاران صنعت آرد ونان در مشهد برگزار گردید.
 


 

                                     تاریخ:      يکشنبه ١٩ آبان ١٣٩٨        ساعت:     ١٦:١٨

 


خروج
اجرای پروژه سیستم سطح‌سنج در سیلوهای کشور در راستای هوشمندسازی مراکز ذخیره سازی گندم

اختصاصی/ احمدعلی عبدلی از اجرای طرح سیستم سطح‌سنج به صورت پایلوت در سیلوهای کشور خبر داد و گفت: در راستای هوشمندسازی مراکز ذخیره‌سازی گندم این سیستم به زودی در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۳,۱۴۹ up
chf فرانک سويس ۴۴,۶۹۷ up
sek کرون سوئد ۴,۵۷۹ up
nok کرون نروژ ۴,۴۶۲ up
dkk کرون دانمارک ۶,۳۸۸ up
inr روپيه هند ۵۵۸ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۶,۳۵۱ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۵,۲۴۲ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۹,۳۲۲ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۱۹ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۳ down
cad دلار کانادا ۳۰,۹۳۷ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۷,۶۰۷ up
zar راند ۲,۵۰۷ up
try لير ترکيه ۶,۱۱۷ down
rub روبل روسيه ۵۹۳ down
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۱۲ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۲۶۹ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۳ up
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۲۴۸ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۳۱ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۲۶۱ eq
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۱ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۴,۷۰۴ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۲۱ up
lyd دينار ليبی ۳۰,۱۵۰ up
cny یوان چين ۶,۰۰۰ eq
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۴,۲۵۸ up
myr رينگيت مالزی ۹,۸۵۷ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۴,۹۸۷ up
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ eq
eur یورو ۴۷,۵۷۴ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۱۷۱ up
gel لاری گرجستان ۱۳,۷۱۷ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۱۲ down
afn افغانی افغانستان ۵۴۶ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۷,۳۶۲ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۲۱ up
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۴,۹۴۸ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۰۷۵ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۶ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

حمل آرد بزرگترین چالش ما مدیرعامل کارخانه آرد اتحاد مطرح کرد:
وقتی کاهش نمک هم مشکل نانوایان را حل نمی‌کند! در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:
تلاش برای حفظ کیفیت در زنجیره گندم، آرد و نان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان مطرح کرد؛
اشاعه فرهنگ نان کامل تنها به حرف نیست، باید عملیاتی شود نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان:
واسطه‌ها، دردسرساز تولید در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

شمس آذر
کنگان
سراوان
کوثر
پارس یزد
جوانه شوشتر
زرین خوشه
آذرغله
نارد
مرشدی
سنبل
فخر زنجان
گل ارد
اتحادیه
فجر سنندج
فدک رودان
مراوه
طراوت
ستاک
روشن نصر
ذهاب
آردیا
شریعت