صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  گزارش غلات نیوز از اختلاط کشوری گندم/ ضرورت واردات گندم در همه شرایط

  اختصاصی/ ایران به طور عمده با داشتن 31 استان، تنها از سه استان تولیدکننده گندم کیفی برخوردار است (فارس، خوزستان، گلستان) لذا با توجه به محدودیت تولید کمی و کیفی و شرایط متفاوت تولید در سطح کشور، طبق قانون برنامه حمل و جابه‌جایی گندم‌ها از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران به جهت اختلاط در سراسر کشور صادر و اجرایی می‌گردد.

            

 اما با توجه به برنامه‌های اجرایی در کشور در طول سال‌ها و بر اساس آنچه آسیابانان استان‌های غیربرخوردار اذعان می‌کنند، برنامه تخصیص گندم غالباً بر اساس کمیت اتفاق می‌افتد و کیفیت در این میان مد نظر نیست. این مسأله طبیعتاً فضای رقابتی سالم و برابر را از کارخانه‌های کل کشور می‌گیرد چرا که همه کارخانه‌های کشور در شرایط یکسان گندم کیفی دریافت نمی‌کنند اما با نگاهی به حجم تولید گندم کیفی در کشور (با توجه به اینکه به نسبت کل کشور فقط سه استان تولیدکننده گندم مرغوب هستند) کاملاً واضح است که این میزان تولید جوابگوی کل کشور نیست بنابراین با این شرایط، واردات گندم خارجی در هر حال ضرورت پیدا می‌کند.
در این گزارش به منظور بررسی این مسأله به سراغ تعدادی از کارخانه‌های کشور و کارشناسان این حوزه رفتیم که در ادامه خواهید خواند؛
عبدالحمید بهمنیار، مدیرعامل کارخانه آرد خوشه مراوه تپه (استان گلستان) در گفت‌وگو با غلات نیوز بیان کرد: به طور میانگین در سال یک میلیون تن گندم در استان گلستان تولید می‌شود که از این مقدار، 500 الی 600 هزار تن به مصرف استان می‌رسد و مابقی طی برنامه حمل شرکت بازرگانی دولتی ایران به سایر نقاط کشور ارسال می‌گردد.
وی ادامه داد: درست است که ما به گندم کیفی دسترسی داریم اما خود این پروسه (تحویل گندم از کشاورز) مشقت‌های فراوانی برای ما به دنبال دارد. هزینه‌های حمل و نقل، خرید گندم و حاشیه‌های آن را ما باید بپردازیم در حالی که استان‌های دیگر در جریان این مسائل نیستند.
بهمنیار در ادامه اظهار کرد: شرکت آرد خوشه مراوه تپه اعلام می‌کند که حاضر است قیمت آرد را برای رقابت با کارخانه‌های تهران پایین‌تر بیاورد کما اینکه در حال حاضر هم این کار را می‌کنیم و برای هزینه حمل آرد به تهران برای نانوایان کمک هزینه حمل قائل می‌شویم. منتها متأسفانه ورود دلالان در این موضوع موجب افزایش کاذب هزینه‌های آرد می‌شود و اگر نانوایان خود بدون واسطه برای خرید آرد اقدام کنند قیمت آرد برایشان کمتر تمام می‌شود.
مدیرعامل کارخانه آرد خوشه مراوه تپه گفت: از سوی دیگر باید به این مسأله توجه داشت که میزان تولید گندم کیفی در کشور نیاز کل کشور را تأمین نمی‌کند و با این شرایط، به عقیده من بهترین راهکار این است که نانوایان استان‌های غیربرخوردار به صورت آزاد آرد را از استان‌های کیفی خریداری و با آردهای استان خودشان اختلاط کنند تا مشکل کیفیت حل شود.
در بخش دیگری از این گزارش، مهرزاد نجفیان، رئیس هیأت مدیره کارخانه آرد شمس آذر (استان قزوین) بیان کرد: امسال دولت با محدودیت تولید گندم مواجه شد و برای جبران این کاستی به سراغ واردات رفت و انتظار این است که گندم مرغوب خارجی به استان‌هایی چون ما که به گندم کیفی دسترسی نداریم اختصاص داده شود در حالی که تا کنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
نجفیان ادامه داد: تخصیص گندم کیفی خارجی به استان‌های غیربرخوردار برای منافع ملی سودآور است چراکه اگر ارتقاء کیفیت در حوزه آرد و نان اتفاق نیفتد، افزایش ضایعات نان را به دنبال دارد و موجب هدررفت سوبسیدی می‌شود که دولت برای زنجیره گندم و آرد می‌پردازد.
وی افزود: به جای اینکه به فکر تأمین گندم از سایر نقاط کشور باشیم، بهتر است روی کیفیت گندم بومی استان قزوین کار شود. اگر جهاد کشاورزی به عنوان متولی گندم در بحث اصلاح ریزمغذی‌های دانه گندم وارد عمل شود، به راحتی می‌توان بحث تولید کیفی را در یک فصل از خرید تضمینی گندم به دست آورد. اما متأسفانه مدیران جهاد کشاورزی دچار روزمرگی شده‌اند و بحث‌های کمی آن‌قدر برایشان مهم است که توجهی به مقوله مهم کیفیت ندارند.
رئیس هیأت مدیره کارخانه آرد شمس آذر خاطرنشان کرد: پس برای مشکل کیفیت در استان‌های غیربرخوردار در کوتاه مدت، باید در تخصیص گندم وارداتی این استان‌ها را به صورت ویژه در اولویت قرار دهند و به عنوان راه حل بلندمدت به فکر اصلاح بذرها و حرکت جدی و اساسی به سمت تولید کیفی در استان‌های غیربرخوردار باشند.
در بخش پایانی گزارش، با یک کارشناس به گفت‌وگو پرداختیم که وی در این‌باره گفت: اصولاً برنامه اختلاط و تقسیم‌بندی گندم‌ها در کشور برحسب شرایط کمی استان‌ها باید طراحی و برنامه‌ریزی شود و اگر قرار باشد گندم‌ها برحسب نیاز کیفی استان‌ها میان کشور جابه‌جا شوند که دولت باید هزینه سنگینی هم بابت حمل متحمل شود. لذا بر این اساس استان‌هایی که تولید گندمشان مازاد بر مصرف است باید مازاد تولیدشان را به استان‌هایی ارسال کنند که به نسبت میزان مصرف، با کمبود تولید مواجه هستند.
وی ادامه داد: به طور کلی اگر فرض را بر این بگیریم که تمام گندم تولیدی کشور در یک مخزن قرار بگیرد، پس از اختلاط همه گندم‌ها با یکدیگر، با توجه به شرایط کمبود گندم کیفی در کشور در نهایت گندمی با کیفیت متوسط به دست خواهد آمد که البته اصلاً چنین امکانی برای اختلاط در کشورمان وجود ندارد.
این کارشناس بیان کرد: اگر ما حتی در دوران خودکفایی هم به طور سالیانه 500 هزار تا یک میلیون تن گندم خارجی درجه یک وارد کشور کنیم و فقط به استان‌هایی که گندم درجه 3 کیفی تولید می‌کنند اختصاص دهیم، خلأ کیفیت در نقاط ضعیف کشور رفع خواهد شد. پس باید گفت با توجه به شرایط تولید گندم در نقاط مختلف کشور، واردات گندم خارجی چه در دورانی که خودکفا هستیم و چه در دوران عدم خودکفایی، امری ضروری است.

خبرنگار : سیمین باقری


 

                                     تاریخ:      چهارشنبه ٧ اسفند ١٣٩٨        ساعت:     ١٠:٠٠

 


خروج
اجرای پروژه سیستم سطح‌سنج در سیلوهای کشور در راستای هوشمندسازی مراکز ذخیره سازی گندم

اختصاصی/ احمدعلی عبدلی از اجرای طرح سیستم سطح‌سنج به صورت پایلوت در سیلوهای کشور خبر داد و گفت: در راستای هوشمندسازی مراکز ذخیره‌سازی گندم این سیستم به زودی در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۳,۱۴۹ up
chf فرانک سويس ۴۴,۶۹۷ up
sek کرون سوئد ۴,۵۷۹ up
nok کرون نروژ ۴,۴۶۲ up
dkk کرون دانمارک ۶,۳۸۸ up
inr روپيه هند ۵۵۸ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۶,۳۵۱ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۵,۲۴۲ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۹,۳۲۲ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۱۹ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۳ down
cad دلار کانادا ۳۰,۹۳۷ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۷,۶۰۷ up
zar راند ۲,۵۰۷ up
try لير ترکيه ۶,۱۱۷ down
rub روبل روسيه ۵۹۳ down
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۱۲ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۲۶۹ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۳ up
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۲۴۸ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۳۱ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۲۶۱ eq
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۱ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۴,۷۰۴ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۲۱ up
lyd دينار ليبی ۳۰,۱۵۰ up
cny یوان چين ۶,۰۰۰ eq
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۴,۲۵۸ up
myr رينگيت مالزی ۹,۸۵۷ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۴,۹۸۷ up
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ eq
eur یورو ۴۷,۵۷۴ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۱۷۱ up
gel لاری گرجستان ۱۳,۷۱۷ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۱۲ down
afn افغانی افغانستان ۵۴۶ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۷,۳۶۲ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۲۱ up
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۴,۹۴۸ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۰۷۵ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۶ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

حمل آرد بزرگترین چالش ما مدیرعامل کارخانه آرد اتحاد مطرح کرد:
وقتی کاهش نمک هم مشکل نانوایان را حل نمی‌کند! در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:
تلاش برای حفظ کیفیت در زنجیره گندم، آرد و نان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان مطرح کرد؛
اشاعه فرهنگ نان کامل تنها به حرف نیست، باید عملیاتی شود نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان:
واسطه‌ها، دردسرساز تولید در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

شمس آذر
کنگان
سراوان
کوثر
پارس یزد
جوانه شوشتر
زرین خوشه
آذرغله
نارد
مرشدی
سنبل
فخر زنجان
گل ارد
اتحادیه
فجر سنندج
فدک رودان
مراوه
طراوت
ستاک
روشن نصر
ذهاب
آردیا
شریعت