صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست مدیرعامل شرکت تولیدی آرد سفید ارمغان بجنورد در گفت‌وگو با غلات نیوز:

  آردسازان صنعتگرند نه معجزه‌گر!

  اختصاصی/کارخانه آرد سفید ارمغان بجنورد در سال 77 تأسیس و در سال 1386 به بهره‌برداری رسیده است. این واحد تولیدی از ظرفیت تولیدی روزانه 200 تن آرد برخوردار بوده و نیز 25 هزار تن ظرفیت ذخیره‌سازی مکانیزه و نیمه مکانیزه دارد.

            آرش شریعت‌، مدیرعامل کارخانه آرد سفید ارمغان بجنورد در گفت‌وگو با غلات نیوز با اشاره به فعالیت‌های صادراتی کارخانه خاطرنشان کرد: عمده صادرات آرد ما در سال‌های 89 و 90 به کشورهای تاجیکستان، ترکمنستان و افغانستان بوده و پس از آن به دلیل محدودیت‌های این بازار از حضور در آن صرفنظر کرده‌ایم.
وی افزود: در سال 96 با بررسی بازارهای صادراتی و بازار صنف و صنعت داخلی، ترجیح دادیم بازار داخلی را تأمین کنیم به این جهت که احساس کردیم ثبات در بازار داخلی بیشتر است، هرچند که ورود به بازار صادراتی منافع بیشتری برایمان در بر داشت.سیستم آسیابانی کارخانه آرد سفید ارمغان بجنورد آخرین بار در سال 85 به‌روزرسانی شده که البته سیستم بوجاری کارخانه نیز مجدداً در سال‌های 93 تا 96 نوسازی شده است و در حال حاضر هم 80 درصد از خط تولید جدید خریداری شده و 20 درصد از آن به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌های بانکی و انتقال پول، فعلاً میسر نیست.شریعت در بخش دیگری از اظهاراتش با انتقاد از اعمال قانون محدودیت فروش استانی در سامانه آرد سایر مصارف بیان کرد: طی دو سال گذشته هزینه‌های میلیاردی صرف نوسازی تجهیزات آسیابانی کارخانه کردیم، با این هدف که به کل کشور به عنوان یک بازار فکر می‌کردیم در حالی که میانگین مصرف آرد نیمه‌یارانه‌ای (از محل گندم 9هزار ریالی) در استان خراسان شمالی به 1400 تن در ماه می‌رسد.با وجود 6 کارخانه آردسازی فعال در استان، در چنین شرایطی چگونه رقابتی عادلانه امکان‌پذیر است؟!
متأسفانه در سالی که به نام رونق تولید نام‌گذاری شده، اعمال محدودیت در سامانه آرد سایر مصارف موجب بیکاری بخشی از نیروی انسانی شاغل در کارخانه‌های آرد شده است!
وی در ادامه با تأکید بر آزادسازی صنعت آرد و نان در کشور گفت: بزرگ‌ترین مشکل این است که صنعت آرد در کشورمان دولتی است. در صورتی که اگر مطابق با اصل 44 قانون اساسی مدیریت صنعت آرد به بخش خصوصی واگذار شود، قطعاً از مدیریت آن برخواهیم آمد.چنان‌که این اتفاق در سال‌های 90 و 91 افتاد و نیز تجربه بسیار خوبی بود. اگرچه عملیات خرید تضمینی گندم بسیار هزینه‌بر است و نیاز به نقدینگی بالایی دارد اما با همکاری بانک‌ها، کارخانه‌ها می‌توانند به این مسیر گام بردارند که البته ممکن است ابتدای مسیر دشوار باشد اما مسلماً در درازمدت نتیجه خوبی به دنبال دارد چرا که کیفیت در زنجیره گندم، آرد و نان تأمین می‌گردد و نیز مصرف بهینه خواهد شد.

مدیرعامل کارخانه آرد سفید ارمغان بجنورد در ادامه گفت: متأسفانه مادامی که یک شبه قوانین غیرعقلایی و غیرمنتظره برای صنعت آرد صادر می‌شود، برنامه‌ریزی برای مدیران آردسازی میسر نیست و آینده صنعت آرد کاملاً غیرقابل پیش‌بینی است اما قطعاً زمانی که مدیریت صنعت در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد، آسیابانان کشور با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی، مدیریت درست را راهبردی خواهند کرد.
شریعت با اظهار گله‌مندی از نرخ‌گذاری برای فروش سبوس بیان کرد: زمانی که نرخ سبوس 520 تومان بود، بخشی از سبوس در سامانه عرضه گردید و بخش دیگر با نرخ تعادلی بازار بر اساس مصوبه هیأت وزیران از سوی کارخانه‌های آرد فروخته می‌شد و هنگامی که به 840 تومان رسید، افزایش قیمتی رخ نداد بلکه سبوس ارزان‌تر هم شد!
این در حالی است که با وجود غیرواقعی بودن قیمت سبوس، دامداران قیمت گوشت کیلویی 30 هزار تومان را به 100 هزار تومان رساندند!
وی ادامه داد: اما با در نظر گرفتن اینکه قیمت آرد از سال 93 تا 98ثابت مانده و نیز دستمزد 365 درصد بالاتر رفته و همچنین نرخ ارز هم بالغ بر 400 درصد رشد داشته است (با توجه به اینکه صنعت آرد کاملاً وابسته به واردات است، غالب صنایع آردسازی در ایران تولید نمی‌شود)،مقرر گردید به منظور جبران بخشی از ضرر و زیان‌های آسیابانان، نرخ سبوس را به 1250 تومان افزایش دهند. این در حالی است که با وجود افزایش 400 درصدی قیمت شیر و گوشت،در برابر افزایش 47 درصدی قیمت سبوس مقاومت شدو در نهایت نرخ هزار تومان را برای فروش سبوس تصویب کردند و قرار شد 2500 ریال آن به صورت یارانه به کارخانه‌های آرد تخصیص داده شود و توقع ما این است که دولت در اسرع وقت برای پرداخت این یارانه اقدام کند، در غیر این‌صورت پرداخت آن در سال‌های بعد فایده‌ای برای ما ندارد!
شریعت در خاتمه تصریح کرد: متأسفانه در برابر افزایش چند برابری و کمرشکن هزینه‌های تولید، ما باید کماکان بر اساس نرخ سال 93 کار کنیم اما باید بگویم که ما معجزه‌گر نیستیم بلکه صنعتگریم!
کارخانه آرد سفید ارمغان بجنورد از مجهزترین تکنولوژی آزمایشگاهی آرد برخوردار بوده و نیز به عنوان آزمایشگاه همکار نمونه در سال 98 از سوی اداره استاندارد خراسان شمالی برگزیده شده است.


در ادامه منصوره کمالی، مدیر کنترل کیفیت شرکت تولیدی آرد سفید ارمغان بجنورد، گفت: به منظور ارتقاء کیفیت آرد، لازم است مدیران کنترل کیفیت واحدهای تولیدی، علاوه بر کنترل مواد ورودی به طور مستمر با هدف اقدامات پیشگیرانه فرایند خط تولید را تحت کنترل خود قرار دهند.
کمالی با تأکید بر اینکه مدیران کنترل کیفیت نقشی اساسی و محوری در کنترل کیفیت آرد دارند، اظهار کرد: چنانچه مدیران کنترل کیفیت در بازرسی‌ها و کنترل آزمایشگاه و نیز کنترل محصول نهایی نظارت کامل نداشته باشند، کاهش کیفیت و افت محصول را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه آزمایشگاه شرکت آرد سفید ارمغان بجنورد موفق به اخذ گواهینامه استاندارد از سوی اداره استاندارد خراسان شمالی شده، بیان کرد: مسلماً تولید محصول کیفی بدون در اختیار داشتن امکانات تخصصی، امری ناممکن است. بر همین اساس شرکت تولیدی آرد سفید ارمغان بجنورد با تجهیز کارخانه به یک واحد آزمایشگاه پیشرفته در پنج بخش فیزیکی، شیمیایی، میکروبیولوژی، رئولوژیکی، پخت و واحد تحقیق و توسعه، کیفیت محصول را نقطه به نقطه در فرایند تولید از بدو ورود گندم تا خروج انواع آرد تحت کنترل کارشناسان خود دارد.


کمالی در ادامه با اشاره به اهمیت تأثیر اختلاط در کیفیت آرد تولیدی اظهار کرد: با در نظر گرفتن اینکه انواع گندم از نظر ترکیب با یکدیگر متفاوت است، یکی از روش‌های فیزیکی به جهت بهبود کیفیت و اصلاح آرد حاصل از انواع گندم،استفاده از عمل اختلاط برای به دست آوردن محصولی با مشخصات فیزیکی، شیمیایی و پخت مناسب است. در واقع به کمک عمل اختلاط می‌توان آردی یکنواخت با ویژگی‌های مورد نیاز تولید کرد.
مدیر کنترل کیفیت شرکت تولیدی آرد سفید ارمغان بجنورد ابراز کرد: برای ارتقاء کیفیت آرد ما همواره سعی کرده‌ایم با به‌روز نگه داشتن سیستم تکنولوژی ماشین‌آلات خط تولید و تجهیزات آزمایشگاه و دانش نیروی انسانی خود، گامی در جهت ارتقاء سطح کیفیت محصولات تولیدی این واحد برداریم.
کمالی در بخش دیگری از اظهاراتش به اهمیت مرحله بوجاری در کیفیت آرد تولیدی تأکید کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهایی که موجب توسعه صنعتی کشور و بقا و دوام حضور کارخانه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی شده و رقابت‌پذیری در بازار را تضمین می‌کند، کیفیت کالاهای تولیدی و رضایتمندی مشتری است. بنابراین به منظور ارتقاء عملکرد شرکت، تلاش می‌شود که همیشه نیاز مشتری را برآورده سازیم و ضروری است که برای حفظ مشتریان خود به کیفیت توجه کنیم تا رضایت، اعتماد و وفاداری آنان را به دست آوریم و این مهم بدون نظارت مناسب بر کیفیت انواع آرد به دست نخواهد آمد.
شایان ذکر است منصوره کمالی در سال جاری همزمان با روز جهانی غذا از سوی معاونت غذا و دارو استان خراسان شمالی به عنوان مسئول فنی برتر انتخاب گردیده و نیز در سال جاری از سوی اداره استاندارد خراسان شمالی هم مقام مدیر کنترل کیفیت نمونه را به خود اختصاص داده است.

 

                                     تاریخ:      شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨        ساعت:     ١١:٠٠

 


خروج
قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده، ۴ هزار تومان تعیین شد

در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش دستگاه‌های مرتبط در خصوص تامین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به صرفه‌تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که پیش از این در شورای اقتصاد مورد تایید قرار گرفته بود، برای سال زراعی آینده، ۴ هزار تومان تعیین شد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۳,۴۳۰ down
chf فرانک سويس ۴۵,۵۸۷ down
sek کرون سوئد ۴,۷۰۰ down
nok کرون نروژ ۴,۴۷۵ down
dkk کرون دانمارک ۶,۵۹۱ down
inr روپيه هند ۵۷۱ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۷,۱۶۵ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۵,۲۳۷ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۹,۹۷۳ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۲۰ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۱ eq
cad دلار کانادا ۳۱,۵۲۵ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۷,۷۸۸ down
zar راند ۲,۴۹۵ down
try لير ترکيه ۵,۴۷۸ down
rub روبل روسيه ۵۵۳ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۲ down
syp لير سوريه ۸۳ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۹۳۴ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۱ down
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۷۳۹ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۴۷۳ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۲۶۹ up
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۳ up
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۵۱۹ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۲۱ eq
lyd دينار ليبی ۳۰,۷۱۹ down
cny یوان چين ۶,۱۸۲ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۳,۳۴۳ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۱۴۳ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۶,۰۵۳ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۸ eq
eur یورو ۴۹,۰۵۰ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۹,۸۹۶ down
gel لاری گرجستان ۱۲,۹۲۴ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۸۳۰ down
afn افغانی افغانستان ۵۴۵ down
byn روبل جديد بلاروس ۱۶,۱۸۳ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۲۱ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۶,۵۷۱ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۰۶۶ down
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۰ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

استاندارد دستگاه‌های پخت نان رها شده است در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد؛
جهش تولید فقط با حمایت میسر می‌شود در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
حمل آرد بزرگترین چالش ما مدیرعامل کارخانه آرد اتحاد مطرح کرد:
وقتی کاهش نمک هم مشکل نانوایان را حل نمی‌کند! در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:
تلاش برای حفظ کیفیت در زنجیره گندم، آرد و نان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان مطرح کرد؛

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

اینستا
کنگان
سراوان
سپهر آسیا
پارس یزد
جوانه شوشتر
زرین خوشه
آذرغله
نارد
مرشدی
سنبل
فخر زنجان
گل ارد
اتحادیه
فجر سنندج
فدک رودان
مراوه
طراوت
ستاک

گالری ویدئو آرشیو ...