صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  خوداتکایی دانه‌های روغنی مستلزم تخصیص اعتبار سالانه ۴۰ همت

  با توجه به اهمیت خودکفایی دانه‌های روغنی به منظور کاهش وابستگی به آن سوی مرز‌ها و تحقق اهداف برنامه هفتم انتظار می‌رود که سالانه ۴۰ همت به بحث الگوی کشت و تولید دانه‌های روغنی تخصیص یابد.

            

علی رغم آنکه وزارت جهاد سال ۹۴ طی یک برنامه ۱۰ ساله  خوداتکایی ۸ محصول اساسی از جمله دانه های روغنی را  در دستور کار قرار داده بود، اما اکنون که زمان زیادی تا پایان برنامه باقی نمانده است، خودکفایی ۷۰ درصدی در تولید دانه های روغنی تا افق ۱۴۰۴ محقق نخواهد شد. این درحالی است که در برنامه هفتم پیش بینی شده که در ۱۴ محصول اساسی کشور به طور متوسط به ضریب خودکفایی ۹۰ درصد و در ۵ کالا به ۱۰۰ درصد خودکفایی برسیم.

بنابر آمار سالانه ۱.۳ تا ۱.۵ میلیون تن روغن در کشور مصرف می شود که برای تامین این میزان نیاز به ۳ میلیون تن دانه روغنی داریم، درحالیکه اکنون ۹۰ درصد آن از طریق واردات تامین می شود که تحقق خوداتکایی ۹۰ درصدی  در برنامه هفتم نیازمند فراهم شدن زیرساخت  و اعتبارات مورد نیاز است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که طی سال‌های ۹۴ تا ۱۴۰۰ طرح خودکفایی در صنعت روغن ۱۰ درصد رشد داشته و از ۶درصد در سال ۹۴ به ۱۶ درصد خودکفایی در سال۱۴۰۰ رسیده بود، از طرف دیگر در سال گذشته میزان خوداتکایی با ۶درصد کاهش به ۱۰درصد رسید.

بسیاری از کارشناسان اذعان می کنند که با اصلاح نظام یارانه تا حدودی منجر به کاهش مصرف و قاچاق روغن به آن سوی مرزها شد، اما بحث کنترل قاچاق به طور ۱۰۰ درصد محقق نشد. در حالیکه با اجرای سیاست آزادسازی و تک نرخی شدن، احتمال می رود که سرانه  مصرف کاهش یابد به طوریکه به کمتر از ۲۲ تا ۲۵ کیلو برسد.

ضرورت تخصیص اعتبار سالانه ۴۰ همت به خودکفایی دانه های روغنی

عطااللّه هاشمی عضو شورای هماهنگی تشکل های بخش کشاورزی گفت: با توجه به آنکه بخش اعظم روغن مورد نیاز از طریق واردات تامین می شود، از این رو برای رسیدن به خوداتکایی باید الزامات مورد نیاز فراهم شود، در غیراین صورت کماکان برای تامین به دیگر کشورها وابسته خواهیم بود.

به گفته او، دولت در راستای تحقق خوداتکایی و خودکفایی باید الزامات، اعتبارات و حمایت های لازم را فراهم کند تا بتوانیم دانه های روغنی مورد نیاز را در داخل تولید کنیم.

هاشمی ادامه داد: تا زمانیکه الزامات اجرای مصوبه الگوی کشت فراهم نشود، خوداتکایی تولید دانه های روغنی در حد شعار باقی می ماند. کمااینکه برنامه خوداتکایی ۷۰ درصدی دانه های روغنی تا افق ۱۴۰۴ محقق نشد.

عضو شورای هماهنگی تشکل های بخش کشاورزی با بیان اینکه اجرای مصوبه الگوی کشت نیازمند سالانه حداقل ۳۵ تا ۴۰ همت اعتبار است، گفت: اگر الزامات و اعتبارات مورد نیاز برای سال زراعی آینده فراهم شود، طی بازه زمانی ۵ ساله برنامه هفتم به خوداتکایی ۸۰ درصدی خواهیم رسید و تنها ۲۰ درصد روغن مورد نیاز از طریق واردات تامین خواهد شد.

پتانسیل خودکفایی دانه های روغنی در کشور وجود دارد

براساس سند امنیت غذایی دانش‌بنیان و دستور رئیس جمهوری، در ۱۴ محصول اساسی کشور به طور متوسط به ضریب خودکفایی ۹۰ درصد و در ۵ کالا به ۱۰۰ درصد خودکفایی برسیم.

عنایت اله بیابانی قائم مقام خانه کشاورز گفت: با توجه به شرایط اقلیمی، پتانسیل تامین مواد اولیه در کشور وجود دارد که براین اساس زیرساخت های لازم همچون قیمت خرید تضمینی مناسب باید تعیین شود به طوریکه قیمت قابل قبولی برای کاشت، داشت و برداشت گذاشته شود.

به گفته او، در استان های مختلف توان تولید دانه های روغنی وجود دارد که مشروط به تامین زیرساخت های لازم و فراهم کردن ابزارها، امکان رسیدن به خودکفایی وجود دارد، درحالیکه بسیاری از مواقع بدلیل نداشتن امکانات تامین منابع مالی، امکان برداشت وجود ندارد.

بیابانی با بیان اینکه پتانسیل خودکفایی دانه های روغنی در کشور وجود دارد، افزود: مدیریت برداشت، تحویل به موقع محصول و اجرای تعهدات دولت در برابر کشاورزان از جمله راهکارهای رسیدن به خوداتکایی دانه های روغنی محسوب می شود چراکه جریان های مختلف منابع اولیه امکانات تولید در استان های مختلف وجود دارد.

قائم مقام خانه ‌کشاورز گفت: با فراهم شدن ابزار برداشت به موقع محصول،  پرداخت به موقع مطالبات، اعلام قیمت خرید تضمینی مناسب و تامین دیگر زیرساخت های لازم طی برنامه هفتم می توان به خوداتکایی حداکثری دانه های روغنی و کاهش وابستگی به آن سوی مرزها دست یافت.

طرح خوداتکایی دانه های روغنی یکی از طرح های مهم وزارت جهاد کشاورزی است که از نیمه دوم سال ۹۴ آغاز شد که طی یک برنامه ۱۰ ساله قرار شد ۷۰ درصد نیاز کشور در داخل تامین شود و به رغم آنکه زمان زیادی تا پایان برنامه باقی نمانده است، ایران کماکان در تامین ۹۰ درصد محصول مورد نیاز به آن سوی مرزها وابسته است که امید می رود با اعمال حمایت های لازم از تولید این محصول استراتژیک در برنامه هفتم ضریب وابستگی کاهش یابد.

 

                                     تاریخ:      يکشنبه ٢٠ خرداد ١٤٠٣        ساعت:     ١٠:٥٥

 


خروج
آسیابانان تسلیم به پرداخت اقساطی قبوض سنگین برق!

اختصاصی/ رضا علیرضایی خاطرنشان کرد: افزایش تعرقه برق مصرفی تبدیل به یک معضل بزرگ برای آسیابانان شده و کارخانجات آرد به پرداخت اقساطی قبض های برق تسیلم شده اند!

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۴۰۲/۰۹/۱۸
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۲,۶۵۵ down
chf فرانک سويس ۴۷,۶۶۸ down
sek کرون سوئد ۴,۰۰۴ down
nok کرون نروژ ۳,۸۴۸ up
dkk کرون دانمارک ۶,۰۵۳ down
inr روپيه هند ۵۰۴ eq
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۶,۱۷۲ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۱۴,۷۸۲ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۲۸,۹۸۷ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۷۸ up
omr ريال عمان ۱۰۹,۰۹۲ up
cad دلار کانادا ۳۰,۸۸۸ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۵,۶۹۰ down
zar راند ۲,۲۱۳ down
try لير ترکيه ۱,۴۵۰ down
rub روبل روسيه ۴۵۷ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۲۱۱ up
syp لير سوريه ۰۴ eq
aud دلار استراليا ۲۷,۵۸۵ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ down
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۳ down
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۲۹۸ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۳۸,۱۸۰ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۱,۲۸۴ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۰ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۱,۴۴۰ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۱۰,۴۶۰ down
lyd دينار ليبی ۸,۷۱۴ down
cny یوان چين ۵,۸۶۲ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۱۸,۲۱۹ down
myr رينگيت مالزی ۸,۹۹۹ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۱,۸۳۷ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ down
eur یورو ۴۵,۱۳۰ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۹,۱۵۳ up
gel لاری گرجستان ۱۵,۷۶۱ up
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۶۹۹ down
afn افغانی افغانستان ۶۰۷ up
byn روبل جديد بلاروس ۱۲,۷۴۷ eq
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۰۷ up
php100 يکصد پزوی فيليپين ۷۵,۶۴۸ down
tjs سومونی تاجيکستان ۳,۸۴۵ up
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۸۸ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

کرایه حمل جدید رسما ابلاغ نشده / آرد را با ضرر حمل می کنیم مدیرعامل شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس در گفت وگو با غلات نیوز:
کیفیت آرد ونان در استان مطلوب است مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان هرمزگان:
از سال ۸۸ تا کنون حتی یک ریال هم بابت طرح اجباری غنی‌سازی آرد با آهن دریافت نکردیم مدیرعامل کارخانه آرد فجر سنندج در گفت‌وگو با غلات نیوز:
ترویج فرهنگ نان کامل در جشنواره نان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان کرمان مطرح کرد:
اجرای طرح غنی‌سازی آرد و نان در سطح خراسان جنوبی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خبر داد:
نگران نانوایی های سوپر آزاد هستیم! مدیرعامل اتحادیه خبازان استان گلستان:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

مرشد گوهر
اینستا
کارخانه آرد سپیدان
آرد سفید ارمغان
آرد جوانه
آرد جیرفت
طراوت میاندوآب
آرد بیژن بجنورد
شرکت توان الکترونیک
ماشین سازی لک
بهمنی
خوشه ذهاب
آرد سرچشمه شاهرود
سرو
بهنان
آرد گرگان
میلاد آذربایجان
شمس آذر
مرشدی
رفیعیان

گالری ویدئو آرشیو ...