صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  کمبود ۱۰ میلیون تنی گندم در سال جاری/ علت کاهش کیفیت نان در روزهای اخیر چیست؟

  نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: گندمی که برای نان مردم در کشور نیاز داریم، بین ۱۱ تا ۱۱.۵ میلیون تن در سال است و با درنظر گرفتن مصرف دام و طیور و قنادی‌ها و. حدودا بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون تن گندم نیاز داریم. در حال حاضر بر اساس آماری که وجود دارد و میزان بارندگی که داشتیم واز بین رفتن مقدار زیادی از اراضی گندم دیم، حداکثر حدود ۴ میلیون تن خرید خواهیم داشت.

            

 بهزاد قبادی؛ جلال محمودزاده، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با بازارنیوز پیرامون وضعیت گندم کشور، اظهار کرد: ذخیره گندم کشور امسال خیلی پایین است. بعضی از استان‌ها ۱۸ تا ۲۰ روز و حداکثر تا ۲۵ روز ذخیره گندم دارند و با توجه به خشکسالی امسال خرید هم به قیمت نامناسب صورت گرفته است. خرید گندم از کشاورزان آن چنان رونقی ندارد و بیشتر کشاورزان گندم خود را صرف امور دام و طیور می‌کنند یا نگهداری کرده و به دولت نمی‌دهند.
 
علت کیفیت بد نان در روزهای اخیر
وی درباره علت کیفیت بد نان در روز‌های اخیر در برخی از نقاط کشور گفت: گندم باید حداقل شش ماه در انبار‌ها بماند و بعد تبدیل به آرد و پخته شود تا کیفیت نان مناسب باشد. معمولا گندمی که تازه برداشت می‌شود به دلیل درصد رطوبتی که دارد، خاصیت نانوایی آن پایین می‌آید. به علت کمبود گندم در کشور، گندمی گه امروز خریداری می‌شود، بعد از بیست روز وارد گرمخانه‌های آرد شده و تبدیل به آرد می‌شود تا به نانوایی‌ها برسد؛ لذا به این دلیل، کیفیت نان در کشور افت کرده است.

محمودزاده افزود: این که کیفیت نان بستگی به تازگی گندم دارد این یک موضوع علمی است و در حال حاضر هم به دلیل عدم ذخیره سازی کافی در سیلو‌های کشور، این مشکل پیش آمده است.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی ادامه داد: هم از لحاظ واردات گندم واردات ضعیفی داشتیم، هم اینکه گندم تولیدی ما این قدر نیست که در انبار‌ها به اندازه کافی ذخیره کنیم و بعد از یک مدت بیشتری نگه داریم و سپس در اختیار نانوا‌ها قرار دهیم. بنابراین، چنین مشکل در سال جاری وجود دارد.
 
کمبود ۱۰ میلیون تنی گندم در کشور
محمودزاده در خصوص میزان نیاز گندم در کشور و موجودی فعلی آن، اظهار کرد: گندمی که برای نان مردم در کشور نیاز داریم، بین ۱۱ تا ۱۱.۵ میلیون تن در سال است و با درنظر گرفتن مصرف دام و طیور و قنادی‌ها و. حدودا بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون تن گندم نیاز داریم. در حال حاضر بر اساس آماری که وجود دارد و میزان بارندگی که داشتیم واز بین رفتن مقدار زیادی از اراضی گندم دیم، حداکثر حدود ۴ میلیون تن خرید خواهیم داشت.

وی افزود: فاصله خرید تا میزان نیاز کشور، ۱۰ میلیون تن است. یعنی ما برای همه مصارف دام و طیور و نانوایی و. کمبود خواهیم داشت و مجبور به واردات هستیم. در حال حاضر قیمت گندم وارداتی باقیمت دلار فعلی، بالغ بر ۱۰ هزار تومان است؛ یعنی دولت باید ده میلیون تن را با قیمت هر کیلو ۱۰ هزار تومان وارد و در انبار‌ها ذخیره کند و به مرور با گندم داخلی آن را تبدیل به آرد کرده و به نانوایی‌ها بدهد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی تاکید کرد: برای اینکه جلوی نگرانی مردم بابت کیفیت گرفته شود، دولت باید به واردات شدت بدهد و امسال چاره‌ای جز واردات ندارد؛ چون اولا بارندگی نداشتیم و میزان تولید کاهش پیداکرده و دوم هم اینکه قیمت خرید تضمینی توسط دولت مناسب نبود.
 
تفاوت نظر دولت یازدهم و مجلس بر سر قیمت خرید تضمینی گندم
محمودزاده درباره تفاوت نظر دولت و مجلس در تعیین قیمت خرید تضمینی گندم، اظهار کرد: دولت خیلی مقاومت کرد، نظر مجلس حدود ۷ هزار تومان بود، اما دولت آن را به ۵ تومان رساند. قیمتش نسبت به گندم خارجی خیلی پایین است. یعنی گندم خارجی دو برابر گندم داخلی است

وی افزود: دولت این میزان گندم را باید سریع وارد کنند و اگر ما بخواهیم فقط برای مصرف روزانه واردات داشته باشیم، مجبوریم گندم تازه وارد کنیم که روی کیفیت نان‌ها تاثیر گذار است؛ بنابراین برای اینکه کیفیت نانوایی‌ها افزایش پیدا کند و گندم‌ها مقداری در سیلو‌ها ذخیره شده باشند بعد به مصرف نانوایی‌ها برسند، باید واردات گندم را سریع انجام دهیم و هنگان تبدیل به آرد با گندم داخلی مخلوط کنیم

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: دولت باید از حالا که اوج برداشت گندم داخلی است واردات را سرعت ببخشد و به گندم‌های داخلی اضافه کند و در انبار‌ها ذخیره کند.
 
ذخیره استراتژیک برخی کالاهای اساسی در بعضی استان‌ها به ۱۲ روز رسیده است
محمودزاده با انتقاد از میزان ذخیره استراتژیک گندم در برخی استان‌های کشور، تاکید کرد: باید ذخیره استراتژیک ما حداقل شش ماه به بالا باشد. یعنی کالا‌های اساسی را باید بالای شش ماه در انبار‌ها ذخیره داشته باشیم، نه ۱۲، ۱۸ و ۲۵ روز. دولت باید ذخیره استراتژیک محصولات را افزایش دهد که اگر در آینده نتوانستیم واردات را انجام دهیم، بتوانیم از انبار‌های خودمان استفاده کنیم.

وی افزود: دولت نگران پرداخت حق انبارداری سیلو‌ها در صورت واردات است؛ یعنی حق انبارداری باعث شده تا دولت برای واردات گندم به کشور، دچار کندی باشد. در صورتی که ما انتظار داریم به خاطر هزینه‌های انبارداری یک مسئله بسیار مهم و حیاتی که ذخایر گندم کشور و قوت مردم است، زیر سوال نرود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: ما به اندازه کافی و خیلی بیشتر از این نیاز کشور، ظرفیت سیلو داریم. در حال حاضر حدود ۱۹ تا ۲۰ میلیون تن ظرفیت سیلو‌های گندم است و دولت می‌تواند تمام این‌ها را به سرعت و به اندازه کافی از گندم داخلی و گندم وارداتی پر کند و دغدغه مردم و نانوایان را برطرف کند.

 

                                     تاریخ:      دوشنبه ١١ مرداد ١٤٠٠        ساعت:     ١١:٠٩

 


خروج
امید به باز شدن قفل صادرات آرد در دولت سیزدهم!

اختصاصی/ توانمندسازی بخش خصوصی و حمایت از آن جهت رقابت کالاها در بازارهای بین‌المللی، یکی از بندهای اشاره شده در اصل 44 قانون اساسی است و در صنعت آردسازی کشور، با فعالیت صادراتی، این مقوله اجرایی می‌شود در حالی که در سال‌های اخیر با دستورالعمل‌ها و قوانین اشتباه، مسیر صادرات آرد برای آسیابانان کشور مسدود شد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۷,۷۰۶ down
chf فرانک سويس ۴۵,۰۵۵ down
sek کرون سوئد ۴,۸۳۷ down
nok کرون نروژ ۴,۸۲۳ down
dkk کرون دانمارک ۶,۶۲۳ down
inr روپيه هند ۵۷۰ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۹,۳۰۷ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۵,۰۰۰ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۱۸۷ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۹۷ down
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ up
cad دلار کانادا ۳۲,۸۹۱ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۹,۵۶۶ down
zar راند ۲,۸۴۹ down
try لير ترکيه ۴,۸۶۷ up
rub روبل روسيه ۵۷۷ eq
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۲,۸۷۷ eq
syp لير سوريه ۳۴ eq
aud دلار استراليا ۳۰,۵۴۲ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۵ up
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۱۵۴ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۰۶ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۱۰۷ up
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۵ up
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۴۴۷ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۶۶۲ down
lyd دينار ليبی ۹,۳۱۶ up
cny یوان چين ۶,۴۹۶ eq
thb100 يکصد بات تايلند ۱۲۵,۹۱۴ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۰۶۷ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۵,۵۳۳ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ eq
eur یورو ۴۹,۲۵۶ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۹,۸۸۰ up
gel لاری گرجستان ۱۳,۴۹۵ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۵۰ eq
afn افغانی افغانستان ۵۲۶ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۶,۹۳۶ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۰۷ down
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۳,۸۸۴ down
tjs سومونی تاجيکستان ۳,۷۱۱ up
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۱ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

 نمایشگاه، محلی برای تبادل اطلاعات و عاملی برای پیشرفت مدیرعامل شرکت ماشین‌سازی مرشد گوهر مطرح کرد:
مدیریت چندگانه، مشکلات این‌چنینی به وجود می‌آورد/ وزن چانه از حد استاندارد خارج شده! مدیرعامل شرکت تعاونی نانوایان تهران در انتقاد به عدم اصلاح نرخ نان:
کیفیت در حوزه آرد و نان استان رقم خورده است مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم مطرح کرد:
استاندارد دستگاه‌های پخت نان رها شده است در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد؛
جهش تولید فقط با حمایت میسر می‌شود در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

سورک
اینستا
پیشرفت پخت سحر
سینا
آذر غله
اتحادیه نانهای صنعتی
اتحادیه نانهای حجیم
زرین خوشه
گل آرد زاگرس
ماشین سازی لک
بهمنی
خوشه ذهاب
پارس ترک سیلو
سرو
بهنان
آرد گرگان
میلاد آذربایجان
شمس آذر
مرشدی
رفیعیان

گالری ویدئو آرشیو ...